Grudziądzka Liga Piłkarska
2022-05-08 - Karol Siódmiak

Długo wyczekiwany sezon 2022 w Grudziądzkiej Lidze Piłkarskiej wystartował. Pierwsze drużyny już zaplanowały swoje spotkania na najbliższe dni. Dla wszystkich jednak przygotowaliśmy przypomnienie zasad ustalania spotkań oraz krótką instrukcję obsługi nowego panelu zarządzania zespołem.

Zanim przystąpicie do umawiania swoich spotkań warto poświęcić kilka minut, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, na wprowadzenie kilku informacji:

 • Numery zawodników:
  Ich uzupełnienie jest obowiązkowe. Każdy z zawodników musi mieć oczywiście przypisany inny numer. Występujący w meczu zawodnik nie może mieć innego numeru na koszulce niż ustawiony w systemie.

 • Pozycja zawodnika:
  Ustawienie pozycji zawodnika nie jest obowiązkowe. Jest to dodatkowa informacja pojawiająca się w składzie zespołu i na profilu zawodnika.

 • Logo zespołu:
  Dobrze, jak zespół jest identyfikowany z własnym logo. Po niedługich zmianach na stronie logo będzie wykorzystywane w większej ilości miejsc.

 • Kolory koszulek:
  Ustawienie koloru koszulek, w których występuje drużyna pozwala na łatwiejsze ich dopasowanie między zespołami - w celu uniknięcia sytuacji, w której obie ekipy stawiają się na meczu w takich samych kolorach strojów. W systemie jest możliwość ustawienia pojedynczego koloru. Jeśli zespół posiada więcej niż jeden komplet koszulek - można także ustawić kolor drugiego kompletu.

Ustalanie terminów meczów.

Każda kolejka ligowa trwa tydzień - rozpoczyna się w sobotę i kończy w piątek. Na ustalenie daty meczu kapitanowie mają maksymalny czas 14 dni od rozpoczęcia danej kolejki, tj. jeśli kolejka rozpoczyna się 07.05 to najpóźniej 20.05 kapitanowie muszą ustalić i potwierdzić termin rozegrania spotkania. Po upływie 14 dni nastąpi automatyczna blokada umówienia meczu i jego termin zostanie odgórnie narzucony przez opiekuna ligi.
Zdecydowanie warto "dogadać się" z przeciwnikiem z kilku powodów:
Po pierwsze - narzucony termin nie podlega negocjacjom i może się okazać, że będzie dla Was skrajnie niepasujący. Oddanie w meczu walkowera powoduje, że za dany mecz otrzymujecie -1 punkt w tabeli, zaś oddanie trzeciego walkowera w sezonie oznacza usunięcie zespołu z rozgrywek.
Po drugie - jeśli opiekun ligi trzykrotnie narzuci termin rozegrania meczu Waszej drużynie to jeszcze nic złego się nie stanie, jednak czwarty narzucony mecz to kara punktowa -1 punkt w tabeli, a każdy kolejny narzucony termin meczu wiąże się z karą punktową -2 punkty w tabeli (np. 5 narzuconych terminów to w sumie -3 punkty - za 4, 5 ustalenie terminu meczu za Was).

Jak umówić się na mecz?

Po wejściu w Zarządzanie zespołem - Terminarz - przy każdym meczu jest 5 ikonek, oznaczających po kolei:

 1. Umawianie terminu spotkania:
  W tym miejscu znajdziesz numer telefonu do kapitana drużyny przeciwnej. Skontaktuj się z nim i ustalcie termin i miejsce rozegrania meczu. Po ustaleniu szczegółów jedna strona wysyła propozycję rozegrania meczu, a druga potwierdza - po czym zatwierdzony termin spotkania pojawia się w terminarzu. Jeśli postanowicie zmienić zatwierdzony już termin spotkania - możecie to zrobić wysyłając i potwierdzając kolejną propozycję terminu.

 2. Wprowadzanie wyniku meczu:
  W tym miejscu jedna ze stron (lub sędzia, jeśli był na meczu) wprowadza wynik meczu.

 3. Wystawianie ocen za mecz:
  Po rozegraniu meczu każdy z kapitanów ma obowiązek wystawienia oceny zespołowi przeciwnemu oraz sędziemu jeśli był na meczu.
  Ocena zespołu polega na wybraniu w skali 1-10 wartości w kategoriach: Fair play, Agresja (im bardziej agresywnie grali przeciwnicy tym wyższa punktacja), Kultura zawodników oraz Kontakt z kapitanem.
  Ocena sędziego w skali 1-10 w kategoriach: Podejmowane decyzje oraz Utrzymanie dyscypliny. 
  Jest także możliwość wpisania swoich uwag do meczu w przeznaczonym do tego miejscu.
  Wystawione oceny są niejawne. Bardzo nam jednak pomagają w organizacji naszej ligi, a także są podstawą do nagradzania wyróżniających się pozytywnie drużyn. W GLP dużą wagę przywiązujemy do Fair play oraz dbałości o własne zdrowie.
  Wystawianie ocen jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobisz - nie będziesz miał możliwości umówienia kolejnego spotkania. Nie da się tego przeoczyć ;-)

 4. Wprowadzanie statystyk z meczu:
  Po meczu masz możliwość wpisania statystyk z meczu. Nie są one obowiązkowe, nie ma za to żadnych przywilejów oraz nagród, jednak jest to bardzo miły dodatek dla samych zawodników oraz budowanie konkretnej historii własnej drużyny. Prosimy przy tym o uczciwe podejście.
  W pierwszej kolejności - z listy zawodników należy wybrać wszystkich, którzy zagrali w danym meczu. Po zatwierdzeniu składu, na kolejnym ekranie będzie możliwość wprowadzenia przy każdym zawodniku ilości strzelonych bramek oraz asyst przy bramkach. Poniżej z kolei poprosimy o wybranie, Twoim zdaniem, najlepszego zawodnika swojego zespołu w tym meczu.
  Prezentacja samych statystyk w chwili obecnej jest jeszcze w fazie budowy, ale ze swojej strony obiecuję z tych danych wyciągnąć jak najwięcej ciekawych informacji ;-)

 5. Wysłanie wniosku o udział sędziego:
  Ostatni przycisk służy do wysłania prośby o udział sędziego w zaplanowanym meczu.
  Po złożeniu prośby o udział sędziego przycisk otrzyma jasno-czerwone obramowanie. Gdy obramowanie będzie zielone oznacza to, że swój udział w meczu potwierdził któryś z sędziów.
  Sędziowie w naszej lidze są wolontariuszami. Jeśli mają tylko czas i możliwości - chętnie wspomagają swoją pracą działanie naszej ligi. Niestety są w stanie obsłużyć stosunkową niedużą liczbę spotkań, a w pierwszej kolejności starają się wybierać mecze, do których kapitan zgłosił odpowiedni wniosek o udział sędziego.
  W tym miejscu chciałbym także podkreślić, że od zawodników wymagamy absolutnego szacunku do sędziego występującego w meczu, a wszelkie odstępstwa od tego surowo karamy.
  Pamiętajmy, że sędzia przychodząc na mecz poświęca swój czas po to, aby grało nam się lepiej i sprawniej :-)

To tyle początkowych informacji - niezbędnych, aby wystartować w GLP. Pogoda dopisuje, więc nie pozostaje nic innego jak umawiać się i grać!

Strona została wygenerowana w ciągu: 0.0081